با امید به گذراندن ساعاتی خوش و پر بار در وبلاگ کیمیاگران فردا با ارائه ی نظرات و پیشنهادات خود ما را در هر چه بهتر شدن مطالب یاری کنید.با تشکر کیمیاگران فردا
کیمیاگران فردا
مفید ترین و جدیدترین مطالب شیمی  
قالب وبلاگ
ساعت و تاریخ


 
استخاره آنلاین

استخاره آنلاین با قرآن کریم

اوقات شرعی
شمارنده بازدید

کلم قرمز یک شناساگر

شناساگر ماده ای رنگی است که با تغییر رنگ خود، اسیدی یا قیلیایی بودن محلول ها را مشخص می کند. در این آزمایش کلم قرمز به عنوان یک شناساگر مورد استفاده قرار می گیرد.

روش کار

1- 300 میلی لیتر آب را در بشر بزرگی گرم دهید تا آب به جوش آید. پس از به جوش آمدن آب، چراغ بونزن راخاموش کنید.

2- تا ارتفاع 5 سانتی متر، در لوله آزمایش، کلم قرمز خرد شده ریخته و آن قدر اتانول اضافه کنید که تکه های کلم به طور کامل در اتانول قرار گیرند. مخلوط را با قرار دادن لوله ی آزمایش در لیوان آب داغ، گرم نگه دارید. می توانید اتانول بیشتری اضافه کنید.

شناساگر

3- محلول را با استفاده از یک قیف و کاغذ صافی، داخل یک بشر کوچک تر بریزید، تا باقی مانده ی کلم ها روی صافی بمانند.

4- این محلول را در چهار لوله آزمایش جداگانه، به چهار قسمت تقسیم کنید.

5- مواد زیر را به هر لوله ی آزمایش اضافه کنید:

لوله ی آزمایش 1: مقداری سولفوریک اسید رقیق (اسید)

لوله آزمایش 2: مقداری محلول سدیم هیدروکسید رقیق (قلیا)

لوله آزمایش 3: مقداری آب غوره

لوله آزمایش 4: مقداری محلول جوش شیرین

به رنگ محلول های چهار لوله ی آزمایش توجه داشته باشید.

6- جدول زیر را کپی کرده و نتایج خود را در آن بنویسید:

لوله آزمایش

محلول اضافه شده

رنگ محلول

1

سولفوریک اسید

2

سدیم هیدروکسید

3

آب غوره

4

محلول جوش شیرین

7- الف) محلول عصاره کلم قرمز در اسید چه رنگی می شود؟

ب) محلول عصاره کلم قرمز در قلیا چه رنگی می شود؟

ج) آب غوره اسید است یا قلیا؟

د) محلول جوش شیرین اسید است یا قلیا؟

[ یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390 ] [ 20:54 ] [ امیر سلطانیه ]

کروماتوگرافی

کروماتوگرافی روش جزء به جزء کردن یک مخلوط براساس قطبیت مولکول ها می باشد. کروماتوگرافی شامل یک فاز متحرک(مخلوط) می باشد که می خواهیم جداسازی نماییم واین مخلوط دریک مایع و یا گاز حل شده است و از روی یک فاز ساکن عبور می نماید اجسام موجود در مخلوط به علت قطبیت متفاوت با سرعت های مختلف ازروی فاز ساکن می گذرند.

سرعت حرکت هر جزء در مخلوط به چند عامل قطبیت بستگی دارد که مهمترین آن ها یک جسم قطبی هم به حلال و هم به فاز ساکن جاذبه دارد جسمی که کندتر حرکت می کند بیشترین جاذبه رانسبت به فاز ساکن دارد.

کروماتوگرافی

کروماتوگرافی انواع گوناگون دارد ازجمله:

کروماتوگرافی

1- کروماتوگرافی ستونی:

که برای جداسازی های فوق العاده حساس مانند جداسازی ویتامین ها ٬ پروتئین ها و هورمون هابه کار می رود. که با روش های دیگربه آسانی جداسازی نمی شوند. در این روش فاز ساکن شامل یک ستون شیشه ای یاپلاستیکی است. که با ماده ای نظیر آلومینیم اکسید، کلسیم کربنات٬ منیزیم کربنات٬ زغال فعال شده٬ خاک رس٬ ژل ها و یا بسیاری از ترکیبات آلی دیگر پر شده است. اندازه ذرات فازساکن در گستره( 150 تا 200 میکرومتر ) می باشد. فاز متحرک شامل مخلوط همراه بایک حلال مناسب است که ازبالای ستون اضافه می شود.

2-کروماتوگرافی یونی: دراین مورد ستون را از رزین تبادل یون پر می کنند. بابه کاربردن رزین مناسب می توان یون های مثبت و یون های منفی را ازهم جدانمود.

3- کروماتوگرافی کاغذی: دراین روش به جای ستون شیشه ای از نوارهای کاغذی درظرف سربسته استفاده می شود قطره ای از مخلوط را روی کاغذ گذاشته وانتهای کاغذ را در حلال مناسب قرار می دهند، حلال براساس خاصیت موئینگی درکاغذ نفوذ نموده و باعث جداسازی اجزاء مخلوط می شود.

کروماتوگرافی

۴- کروماتوگرافی لایه نازک: این تکنیک که غالبا درجداسازی مخلوط های مواد زیست شناختی مختلف به کار می رود بعضی از تکنیک و اصول به کاررفته در کروماتوگرافی ستونی و کاغذی باهم تلفیق شده است.

5- کروماتوگرافی گازی: یک تکنیک کروماتوگرافی برای تجزیه مایعات فرارومخلوط هایی ازگازهاو بخارات می باشد .گازهای که باید تفکیک شوند همراه با یک گاز بی اثر نظیر هلیم درفاز متحرک حمل می شود.

بهترین روش های کروماتوگرافی

کروماتوگرافی به هر روشی که انجام شود، کار دقیقی است. در حین انجام کروماتوگرافی کاغذی، ثابت قرار داشتن کاغذ کروماتوگرافی (مثلاً کاغذ صافی) بسیار مهم است.

در تصویر "1" از کاغذ صافی استفاده شده است که نوار باریکی از آن را بریده ایم. بخشی از این نوار کاغذی، درون آب بشر فرو رفته است. آب به آرامی از نوار کاغذی بالا می رود و به جوهر خشک شده می رسد و آن را پخش می کند. در این عمل، حلقه های رنگی به وجود می آورد. ویژگی این روش استفاده از مقدار معینی آب برای نمایش تعداد رنگ مخلوط شده است.

در تصاویر "2" و "3" جدا کردن رنگ ها روی یک تکه کاغذ صافی صورت می گیرد. در هر دو حالت، آب به سمت بالا حرکت کرده، رنگ ها ار هم جدا شده، سپس لکه هایی روی کاغذ صافی ظاهر می شوند. هر رنگ، به صورت یک لکه نمایان می شود. لکه یا لکه های جوهر، در نزدیکی انتهای نوار کاغذی، شکل می گیرند. روش های "2" و "3" کروماتوگرافی کاغذی بالارونده خوانده می شوند. تکه ی کاغذ یا نوار به دست آمده را کروماتوگرام (رنگ نگار) می نامند. در این روش ها تفکیک رنگ ها دقیق تر صورت می گیرد.

کروماتوگرافی

تشخیص مواد موجود

در گذشته، تصور می شد که کروماتوگرافی، تنها روشی برای یافتن "تعداد" رنگ های موجود در یک جوهر است اما اکنون می دانیم که از این عمل برای "تشخیص" این رنگ ها نیز می توان استفاده کرد.

به منظور تشخیص رنگ ها باید نتایج شما با نتایج آزمایش های انجام شده با نمونه ی رنگ های خالص مقایسه شود.

تصویر زیر، یک کروماتوگرام جوهر آبی را نشان می دهد. در کنار آن، کروماتوگرام های رنگ های آبی کم رنگ، بنفش و آبی پررنگ را می بینید. قبل از خشک کردن کروماتوگرام ها، میزان حرکت حلال روی کاغذ، مشخص شده است. این زمینه، "صفحه ی حلال" نامیده می شود.

کروماتوگرافی

[ یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390 ] [ 20:52 ] [ امیر سلطانیه ]

چگونه یک بارومتر بسازیم.

مقدمه

اطراف زمین را هوا در بر گرفته است ضخامت جو در اطراف زمین در حدود 370 مایل می باشد. هوا جرم دارد و از گازهای گوناگونی تشکیل شده است که به زمین نیرو وارد می کنند. این نیرو فشار هوا نامیده می شود. از آنجا که تراکم هوا با ارتفاع کاهش می‌یابد، با افزایش ارتفاع فشار هوا نیز کم می‌شود.

بارومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری فشارهوا به کار می‌برند با بالا رفتن از سطح زمین(مثلاً با هواپیما) و همچنین با تغییر شرایط آب و هوا، فشارهوا کم می‌شود. بارومتر را برای سنجش ارتفاع پرواز هواپیما از سطح زمین و نیز برای پیش بینی وضع هوا به کار می‌برند. در هواشناسی فشار هوا را بر حسب میلی بار (mb) بیان می‌کنند. فشار متوسط هوا در مجاورت سطح دریا در حدود ۱۰۰۰میلی بار است.

در اینجا می خواهیم شما را با ساخت یک فشار سنج ساده آشنا کنیم .

وسایل لازم

یک عدد بطری با دهانه گشاد، بادکنک بزرگ، نی نوشیدنی، نوار، کاغذ، قیچی

چگونه یک بارومتر بسازیم.

شرح آزمایش

ابتدا بادکنک را از هوا پر کرده سپس هوای آن را خالی کنید این کار به منظور این است که بادکنک برای اولین خاصیت ارتجاعی پیدا کند.

چگونه یک بارومتر بسازیم.

چگونه یک بارومتر بسازیم.

بادکنک را از نیمه با قیچی ببرید و نیمه بزرگ آن را بکشید و سر بطری با نواری محکم ببندید به طوری که هیچ درزی بین بطری و بادکنک وجود نداشته باشد.

چگونه یک بارومتر بسازیم.

چگونه یک بارومتر بسازیم.

نی نوشیدنی را مطابق شکل بادکنک قرار دهید، به طوری که یک انتهای آن در میانه بادکنک و نیمه دیگر آن آزاد باشد. نی به عنوان شاخص فشار سنج به کار می رود. می توانید در انتهای آزاد نی یک عدد خلال دندان به عنوان نشانه گر قرار دهید.

چگونه یک بارومتر بسازیم.

حال بطری آماده شده را جلوی دیوار بگذارید و پشت آن یک عدد کاغذ قرار دهید و مکان نی را روی کاغذ علامت گذاری کنید.

چگونه یک بارومتر بسازیم.

در طول یک هفته موقعیت نی را علامت گذاری کنید چه تغییری می بینید ؟ مشاهدات خود را یادداشت کنید.

هنگامی که فشار هوا زیاد یاشد بادکنک باد می شود و نشانه بالا می آید و هنگامی که فشار هوا کم باشد بادکنک پایین و به دنبال آن نشانه نیز به سمت پایین می آید.

چگونه یک بارومتر بسازیم.

سوال

به نظر شما هنگامی که نشانه بالا می رود یا پایین می آید هوا چگونه است بارانی است یا معتدل است؟

اگر بارومتر ساخته شده را در بالای کوه ببرید چه تغییراتی مشاهده می کنید ؟ یادداشت کنید.

[ یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390 ] [ 20:46 ] [ امیر سلطانیه ]
فرض كنید می‏ خواهید اولین دماسنج را بسازید. شما می ‌توانید به دو روش زیر این كار را انجام دهید و سپس واحدی برای اندازه‏گیری دما تعریف كنید.

 روش اول:

    1) یك بالن آزمایشگاهی 500cc (ظرف های شیشه ‏ای خانه هم مناسب است) برداشته و آن را پر از آب كنید.

    2) یك درپوش (چوب پنبه یا درب نوشابه خانواده) را به اندازه قطر لوله شیشه ‏ای (نی هم می ‏شود) سوراخ كرده و لوله را از آن رد كرده و درپوش را روی سر بالن سوار كنید. (درپوش و لوله طوری نصب شود كه هیچ منفذی برای عبور آب و هوا نباشد.)

    3) درون لوله كمی آب بریزید. حال بالن را در آب سرد فرو كنید و مقابل سطح آب روی لوله علامتی بگذارید و عددی به آن نسبت دهید.

ساخت دماسنج

    4) بالن را در آب داغ فرو كنید (یا روی شعله قرار دهید) و مقابل سطح آب روی لوله علامتی بگذارید و عددی به آن نسبت دهید.

ساخت دماسنج

    5) بین دو علامت را به دلخواه تقسیم بندی كنید و به هر قسمت واحد مورد نظر خود را نسبت دهید (واحدی برای دماسنج خود انتخاب كنید.)

ساخت دماسنج

ساخت دماسنج

حال به روش دیگری دماسنج می ‏سازیم. در این روش دماسنج حساستری ساخته می ‏شود یعنی با اندكی گرم یا سرد كردن آن تغییرات قابل توجّه‏ ای در وسیله دیده می ‏شود.

 

روش دوّم:

 

ساخت دماسنج

  1) یك شیشه نوشابه (یا شیر) را برداشته و مقداری آب (حدود یك پنجم حجم ظرف) در آن بریزید. اگر آب رنگی شود بهتر است.

    2) یك نی را درون شیشه قرار دهید طوری كه كمی از نی (حدود 2) زیر آب قرار گیرد و روی دهانه شیشه در اطراف نی را ببندید (خمیر اسباب بازی مناسب است) طوری كه هوا نتواند وارد یا خارج شیشه شود. (بهتر است این كار در هوای سرد انجام شود.)

    3) سطح آب در نی را بعنوان شاخص پایینی در نظر بگیرید. (می‏توانید یك كاغذ نواری روی شیشه بچسبانید و روی آن هم‏سطح با سطح آب در نی علامت بزنید) و به آن عددی نسبت دهید.

     4) كف دست خود را روی شیشه در قسمت بالا (جایی كه آب نیست) قرار دهید.

    چه مشاهده می‏كنید؟

ساخت دماسنج

      5) آب در نی بالا می ‏رود و در محلی می ‏ایستد. سطح آب در نی را بعنوان شاخص بالایی در نظر بگیرید و عددی به آن نسبت دهید. (البته همان طور كه در زیر می ‌بینید برای تعیین شاخص بالایی هم می ‌توان از شعله استفاده كرد، به شرطی كه متوجّه باشیم كه این یك دماسنج گازی صرف نیست و انبساط مایع  هم در اندازه گیری دخیل می ‌شود)

ساخت دماسنج

ساخت دماسنج

     6) بین دو شاخص را به دلخواه تقسیم بندی كنید و واحدی برای دمایی كه دماسنجتان نشان می‏ دهد مشخص كنید.( با موشواره روی شكل زیر بروید)

ساخت دماسنج

به كمك این دو دماسنج دمای هوای بیرون (سایه) را در ساعات مختلف روز اندازه ‏گیری كنید.

 

    در اینجا چند سؤال پیش می ‏آید.

اگر كسی در شهری یا كشور دیگر به روش شما دماسنجی بسازد آیا دمای بدن شخص سالم یا دمای یخ در حال ذوب را همان عددی اندازه می ‏گیرد كه شما اندازه گرفته‏اید؟

اگر دماسنج شما روزی شكست (از بین رفت) و دماسنج دیگری ساختید. این دماسنج جدید دمای بدن شخص سالم یا دمای یخ در حال ذوب را همان عددی نشان می‏ دهد كه دماسنج قبلی نشان می ‏داد؟

چگونه می ‏توان دماسنجی ساخت كه یك دمای مشخصی را در سراسر دنیا با یك عدد نشان دهد و اگر از بین رفت، ساخت دماسنج جدید تغییری در عدد اندازه‏ گیری شده برای یك دمای مشخص ایجاد نكند؟

    اگر بخواهیم دماسنجی بسازیم كه یك دمای مشخص را در سراسر دنیا با یك عدد نشان دهد و از طرفی این دماسنج قابل دوباره سازی نیز باشد بایستی دنبال دو دمای شاخص در طبیعت باشیم كه حدس می ‏زنیم دمای آن نقاط در گذشت زمان ثابت می ماند (مثل دمای یخ خالص در حال ذوب و آب خالص در حال جوش).

ساخت دماسنج

ساخت دماسنج

[ شنبه چهارم دی 1389 ] [ 10:41 ] [ امیر سلطانیه ]

مواد مورد نياز: 6 پيمانه آرد ،2 پيمانه نمك ، 4 قاشق غذا خوري روغن ، آب گرم ، يك عدد بطري پلاستيكی ، پودر لباسشويي ، رنگ غذا ،سركه


روش كار:
1نخست مخروط آتش فشان را بسازيم.6 فنجان آرد 2فنجان نمك4 قاشق سوپخوري روغن غذا خوري و2فنجان آب رامخلوط كنيد. مخلوط بدست آمده بايديكنواخت ومحكم باشد(در صورت نياز مي توانيد آب بيشتري اضافه كنيد(
2-بطري پلاستيكي را در ظرف مورد نظر به طور ايستاده قرار دهيدوخمير تهيه شده را در اطراف آن به شكل يك كوه آتش فشان فرم دهيدالبته توجه داشته باشيد كه آن را به طور كامل نپوشانيد قسمت دهانه آن را براي اضافه كردن بقيه مواد خالي نگه داريد.
3-قسمت بيشتر بطري را با آب گرم پر كنيدومقدار كمي از رنگ قرمز غذارا به آن اضافه كنيد
4-6قطره پودر لباسشويي به محتويات بطري اضافه كنيد.
5-2قاشق سوپخوري جوش شيرين به بطري اضافه كنيد
6-به آرامي سركه را به بطري اضافه كنيد.
مراقب باشيد زمان فوران كوه آتش فشان رسيده است.


نكات
گدازه هايي با رنگ قرمز ملايم در نتيجه واكنش بين جوش شيرين وسركه توليد خواهد شد.
در اين واكنش مانند آتش فشان حقيقي گاز كربن دي اكسيد هم توليد خواهد شد.
به دليل توليد گاز كربن دي اكسيد در بطري پلاستيكي فشاري ايجاد مي شودو(به علت حضورپودر لباسشويي) حبابهايي از آتشفشان خارج خواهد شد كه چهره زيبايي به آزمايش مي دهد
اگر چند قطره رنگ زرد هم به آن اضافه كنيد گدازه هاي خارج شده رنگ زيبا تر وطبيعي تري پيدا خواهند كرد.
با آب اکسيژنه خيلی کفش سريعتر و قشنگتر ميشه. با دی کرومات هم خوش رنگ ميشه.

[ شنبه بیست و هفتم آذر 1389 ] [ 23:33 ] [ امیر سلطانیه ]

شمع را با آب روشن کنيد

شمعی را به دوستانتان نشان دهيد . به آن ها بگوييد که می خوا هيد شمع را روشن کنيد ولی متأسفانه کبريت نداريد. مسلما عده ای سعی می کنند که به شما کبريت بدهند، ولی شما قبول نکنيد وبه آن ها بگوييد راضی به زحمت شما نيستم و خودم شمع را با آب روشن می کنم! مسلما دوستانتان تعجب می کنند و شايد حتی به شما بخندند. ولی توجه نکنيد و ليوانی را پر از آب کنيد، سپس مقداری از آن را بخوريد تا همه متوجه شوند که آب معمولی است. حالا انگشت خود را در آب فرو برده و سپس روی فتيله ی شمع بگيريد تا يک قطره از آب روی آن بچکد، دوستانتان در کمال تعجب مشاهده می کنند که اين شمع روشن می شود.

 فکر می کنيد دليل آن چيست؟

شما قبلا يک تکه پتاسيم کوچک را در لابلای تارهای فتيله ی شمع قرار داده ايد و وقتی يک قطر آب را روی آن می ريزيد، واکنش شيميايی بين پتاسيم و آب باعث اشتعال فتيله می شود.

[ شنبه بیست و هفتم آذر 1389 ] [ 23:27 ] [ امیر سلطانیه ]

آتش در دست

این بار به آزمایشی دست می‌زنید که هیچ تماشاچی با دیدن آن نمی‌تواند از تعجب خودداری می‌کند و آن اینکه در حضور تماشاچیان،مایعی را در گودی دستتان می‌ریزید و چند لحظه بعد شعله‌های آتش زبانه می‌کشد، بدون اینکه دست شما احساس گرمای غیر قابل تحملی بکند.

12سانتیمتر مکعب سولفور کربن و 8سانتیمتر مکعب تتراکلرور کربن را ابتدا خوب باهم مخلوط کنید. سپ بدون اینکه کسی متوجه بشود دستتان را روی بخاری نیم گرم یا آجری که روی اجاق برقی قرار دارد و نظایر آن گرم کنید و آن گاه مخلوط را در گودی دستتان بریزید.

در مدتی خیلی کوتاه مایع شروع به شعله کشیدن می‌کند. این سوختن توام با بوی خیلی زننده نیست و می‌توان حتی در داخل ساختمان نیز به اجرای آن اقدام کرد.

در صورتی که موقعیت مناسب نباشد تا شما قبلا دستتان را تا آن اندازه گرم کنید، می‌توانید نظیر آزمایش فوق ، به کمک یک لوله شیشه‌ای گرم، مایع را مشتعل سازید.

اگر مواد تازه و موثر باشند، این طریق برای مشتعل کردن آن کافی خواهد بود. در غیر این صورت کبریت بکشید و به فاصله کمی از آن نگهدارید. مایع شعله ور خواهد شد. اما دست شما آنقدر گرم نمی‌شود که غیر قابل تحمل باشد.

[ شنبه بیست و هفتم آذر 1389 ] [ 21:37 ] [ امیر سلطانیه ]
سوختن یخ:

آیا امکان دارد یخ بسوزد. آزمایش می کنیم ببینیم می شود یا نه عجله نکنید.

مواد مورد نیاز:

300 سی سی الکل اتیلیک
12 گرم استات کلسیم که باید در 40 سی سی آب حل شود.
صفحه نسوز
دو تا بشر به حجم 40 سی سی
یک عدد کارد

یک بشر را برداشته و در آن استات کلسیم می ریزید و در بشر دیگر الکل اتیلیک را ریخته. حالا این دو ماده را با همدیگر ترکیب کرده و یک ماده جدید حاصل می شود که حالت کلوییدی دارد و این همان الکل جامد می باشد. و حالا می دانیم که الکل قابل احتراق می باشد. پس آتش بزنیدش.
[ شنبه بیست و هفتم آذر 1389 ] [ 21:28 ] [ امیر سلطانیه ]

شعله سرد:

بعضی وقت ها در فیلم ها یا در یک نمایش شعبده بازی دیده اید که یک نفر دست خود را روی آتش می گیرد و نمی سوزد. اما مگر امکان دارد. بله این امکان هست و قصد دارم برای شما توضیح دهم.

موادی که برای این کار لازم دارید:

60 سی سی سولفید کربن
40 سی سی تتراکلرید کربن

ابتدا این دو ماده را باهمدیگر مخلوط کرده و در کف دست خود بریزید و سپس شعله آتش را به کف دست خود نزدیک کرده تا آتش بگیرد. ولی دست شما نمی سوزد زیرا آتش سرد می باشد ولی کمی احساس سوزش دارید. زمانی که شما این دو ماده را با همدیگر مخلوط می کنید ماده حاصل شده دارای نقطه ذوب بسیار پایین می باشد.

چند نکته آزمایشگاهی:

یک دو قطره از این مخلوط را در کف دست خود بریزید.
زمانی که قصد انجام آزمایش را دارید در همان لحظه این دو ماده را با همدیگر مخلوط کنید.
این آزمایش را در یک اتاق تاریک انجام دهید.

[ شنبه بیست و هفتم آذر 1389 ] [ 21:24 ] [ امیر سلطانیه ]

موشک الکلی

 وسایل مورد نیاز:

  • یک بطری نوشابه خانواده
  • مقدار کمی الکل طبی یا صنعتی با خلوص بالا
  • کبریت

 

روش کار

مقدار کمی الکل (حدود 2 یا 3 قطره) در بطری نوشابه خانواده ریخته و درب بطری را ببندید. سپس با حرکت دادن و فشار دادن بطری سعی کنید الکل داخل بطری بخار شده و تمام فضای داخل بطری از بخار الکل پر شود.

 

سپس بطری را مطابق شکل آماده پرواز قرار داده، درب بطری را باز کرده، بلافاصله کبریت روشنی را به دهانه‌ی بطری نزدیک کنید.

یک آزمایش ساده و جالب (موشک الکلی)

احتیاط: دقت کنید که موشک به سمت کسی یا چیزی قرار نداشته باشد، در صورت پرواز، موشک در حدود 10 متر پرواز می‌کند. همچنین شاید سوختن گاز خروجی از بطری باعث آسیب دیدن دست شما شود.

بنابراین کبریت را با احتیاط نزدیک کنید.

 

توضیح

مشتعل شدن گاز داخل بطری، باعث افزایش حجم آن شده و باعث می‌شود گاز با سرعت خارج شود. خارج شدن گاز طبق قانون سوم نیوتن باعث به جلو پرتاب شدن بطری می‌شود.

[ پنجشنبه بیست و پنجم آذر 1389 ] [ 9:38 ] [ امیر سلطانیه ]

 
زمانی که آمونیوم دی کرومات تجزیه می شود، چه واکنشی اتفاق می افتد؟
 
 
 
 
 

 

آتشفشانی از آمونیوم دی کرومات

 

 

آمونیوم دی کرومات آتشفشانی از آمونیوم دی کرومات، جامدی کریستالیست که در دمای اتاق به رنگ نارنجی می باشد. این ماده می تواند تا رسیدن به دمای زیادی گرم شود. برای مثال در حالتی که از یک چراغ بنزن برای سوزاندن استفاده شود.

 

 

برای مشاهده فیلم این جا کلیک کنید.

 

در نتیجه با جذب گرما، آمونیوم دی کرومات نارنجی رنگ بر طبق واکنش زیر تجزیه می شود :

 

آتشفشانی از آمونیوم دی کرومات

 

و در نهایت آتش فشانی با دانه های جامد سبزرنگ متمایل به سیاه ایجاد خواهد شد( ماده ای تحت عنوان اکسید کروم ااا یا تری اکسید دی کروم آتشفشانی از آمونیوم دی کرومات )

 

برای مشاهده فیلم این جا کلیک کنید.

[ پنجشنبه بیست و پنجم آذر 1389 ] [ 9:23 ] [ امیر سلطانیه ]
قبل از بیان این آزمایش لازم به یادآوری است که این آزمایش توسط آقای بنیامین تاجیل رو دانش آموز سال اول دبیرستان محبان الرضا منطقه 3 در کلاس درس در مورد 3 نمونه آب انجام شده است.

آزمایشگاه شیمی 1

 

آزمایش اندازه گیری PH آب :

برای اندازه گیری PH آب، به طور معمول از دستگاه PH سنج استفاده می شود. همان طور که می دانید پیش از اندازه گیری PH باید PH سنج تنظیم (درجه بندی) شود.

 

آزمایشگاه شیمی 1

برای این منظور از دو محلول بافر با PH حدود 4 و یا 9 و 10 استفاده می شود. به طور معمول این محلول های بافر همراه با دستگاه PH سنج ارائه می شوند.

در غیر این صورت از محلول اسید استیک و استات سدیم برای تهیه ی بافر دارای PH = 4 و از محلول آمونیاک و کلرید آمونیوم برای تهیه ی بافر دارای PH = 10  استفاده می شود.

الکترود های دستگاه PH سنج دارای دو الکترود شیشه ای و کالومل به صورت جداگانه و یا به صورت یک الکترود ادغامی است که معمولا در آب مقطر نگهداری می شوند و الکترود کالومل همیشه پر از محلول سیر شده (3 تا 4 مولار) کلرید پتاسیم است.

 

آزمایشگاه شیمی 1

 

پیش از تعیین PH آب مورد آزمایش با الکترود های PH سنج، که قبلا با محلول های بافر تنظیم شده است، این الکترود ها را باید با آب مقطر خوب شست و سپس PH آب مورد آزمایش را به وسیله ی آن اندازه گرفت و گزارش کرد. در اندازه گیری  PH محلول هایی که دارای  PH کمتر از9 می باشد، استفاده از PH سنج توصیه می شود. اما در صورتی که PH آب مورد آزمایش بالاتر از 9 باشد، احتمال دارد که مقدار زیادی از یون های سدیم وجود داشته باشد. در این صورت PH خوانده شده از روی PH سنج با PH واقعی آب کمی تفاوت خواهد داشت.

زیرا الکترود PH سنج به محلول هایی که یون سدیم داشته باشد پاسخ درست نمی دهد. برای نمونه، PH محلول کلرید سدیم که باید برابر 7 باشد و همچنین PH آب دریا که حاوی مقدار زیادی یون سدیم است درست نشان داده نمی شود، در این مورد توصیه می شود که از کاغذ های PH سنج دقیق استفاده شود.  

[ چهارشنبه بیست و چهارم آذر 1389 ] [ 21:36 ] [ امیر سلطانیه ]

این آزمایش جالب در خصوص فشار هواست . اگر تا به حال این آزمایش را انجام نداده اید پس از دیدن این پست حتما دست به کار شوید و فرزندتان را شگفت زده کنید . این آزمایش بسیار ساده است و در هر محیطی به آسانی قابل اجراست . در ابتدا نصف فنجان را با آب پر کنید و برای این که کارتان جذاب تر شود می توانید مقداری رنگ به آب بیفزایید . از یک تکه کاغذ آچهار یا مقوا برای پوشش درب لیوان استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که این تکه کاغذ بتواند تمام درب لیوان را پوشش دهد .

             

لیوان را بلند کنید و مانند شکل کف دست دیگر را بر روی کارت قرار دهید .

             

حال لیوان را برگردانید و همچنان کف دستتان را در زیر کارت نگه بدارید . از فرزندتان بپرسید اگر دستم را بردارم چه اتفاقی خواهد افتاد و فرصت فکر کردن در پاسخ به این سوال به او بدهید . پس از دریافت پاسخ از فرزندتان ، دستتان را از زیر کارت بردارید و فرزندتان را شگفت زده کنید .

                

همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید آب در لیوان باقی می ماند و نمی ریزد . این آزمایش در نتیجه ی فشار هواست . بنابراین کارت در جای خود باقی می ماند . تا زمانی که کارت خیس نشده است از لیوان جدا نمی شود و آب در لیوان باقی می ماند .

[ چهارشنبه بیست و چهارم آذر 1389 ] [ 11:12 ] [ امیر سلطانیه ]
این آزمایش توسط آقای مصطفی احمدیان دانش آموز سال اول دبیرستان جامی منطقه 11 تهران انجام شده است .

امیدوارم از این آزمایش و گزارش تهیه شده از آن توسط آقای احمدیان استفاده لازم برده شود.

گزارش کار آزمایش را از اینجا دانلود کنید .

[ سه شنبه بیست و سوم آذر 1389 ] [ 19:0 ] [ امیر سلطانیه ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

«معلم شهید محمدجواد حسن زاده » ، شهیدی که مدتی نیست از ما جدا شده و جزو همان شهدایی است که مدتی پیش از این در فضای شهر یا کوچه ما نفس می کشیده و ما غافل از حضور او، غرق دل مشغولی های دنیایی خود بودیم، بدون این که بتوانیم حضور او را حس کنیم . راستی تا به حال هیچ فکر کرده اید چطور می توان حضور یک شهید را حس کرد؟ براستی آیا شهدا را می توان درک کرد؟ مگر این ذهن های زنگ زده دنیایی دیگر جایی برای شهدا در خود باقی گذاشته اند؟ آن قدر غرق شده ایم که از محیط اطرافمان بیگانه ایم .مدیون شهدا و خون کسانی نمانیم که برای راحتی و آسایش ما جان بر کف رخت مردانه ی شجاعت و شهادت پوشیدیند و به اعلا علیین پر کشیدند!!!
روحشان غرق در رحمت و جایشان هماره سرخ
یا علی

آموزش شیمی اختصاصی دبیرستان
آموزش مجازی شیمی با استفاده از نرم افزار
آموزش مفاهیم با استفاده از انیمیشن و فیلم
دانلود سوالات و مطالب علمی خلاصه شده

نظرسنجی
دیکشنری آنلاین
فال حافظ
تعبیر خواب

  • خرید vpn
  • قالب وبلاگ